This Website and the Sub Sites attached to it use cookies. For details please click here. By continuing to use this Website or any Sub Sites, you are consenting to the use of these cookies. You can switch off cookies at any time using your browser settings but if you do, this may affect your user experience.
Progress
Please wait...

*NEW* features available, update your app to Version 2 now!

* View the final scorecard for a match in your matches list, post-match.
* Download game details in advance to score offline with Play-Cricket data.
* Allow multiple scorers to score the same game, one scorer will assume Play-Cricket syncing rights.
* Receive notifications at the end of an innings, when a target score has been reached, and at the end of a match.

Available NOW: Google Play and App Store
hide announcement

NWCL - INDIVIDUAL AWARDS – 2XI PREMIER DIVISION

Year

Batting Award                      

Bowling Award

Wicket-Keeping Award

2016

J. ECCLES, Denbigh

B. ASHWORTH, Mochdre

M. HUMPHREYS, Mochdre

NWCL - INDIVIDUAL AWARDS - DIVISION THREE

Year

Batting Award                      

Bowling Award

Wicket-Keeping Award

2015

K. JONES, Connahs Quay

L. DAVIES, Connahs Quay

T. KING, Llangollen

2014

M. PHENNAH, Llay Welfare

B. ASHWORTH, Mochdre

A. PATTERSON, Brymbo

2013

I. WEAVER, Gresford

W. SMITH, Brymbo

C. JUTSON, Mynydd Isa

2012

N. ALDRIDGE, Ruthin 

G. HUGHES, Bala 

L. BENNETT, Shotton; J. LEWIS, Denbigh

2011

E. GADSBY, Bodedern 

L. BENNETT, Connah’s Quay 

P. YOUNG, Hawarden Park II

2010

S. BROOMAM, Castell Alun 

S. NICHOLS, Buckley 

P. RAMBALDI, Buckley

2009

I. PEARSON, Gwersyllt Park 

G. HIGHES, Bala 

 P. YOUNG, Hawarden Park II

2008

D. LEWIS, Denbigh II 

P. WESTALL, Anglesey Aluminium 

No qualifier

2007

P. YOUNG, Hawarden Park II 

O. HUGHES, Ruthin 

A. JONES, Ruthin

2006

M. B. JONES, Ruthin 

M. GENT, Pontblyddyn II 

J. HAMILTON, Amlwch

2005

D. DABSON, Pwllheli 

C. FLEMING, St. Asaph II 

J. HAMILTON, Amlwch

2004

A. DAVIES, Conwy 

P. WILLIAMS, Conwy 

No Qualifier

2003

J. EVANS, Bethesda II 

L. JONES, Corwen 

A. MADDOCKS, Marchwiel & Wrexham II

2002

K. PADDINGTON, Llandudno II    

K. PADDINGTON, Llandudno II

No qualifier

2001

I. MARTIN, Mynydd Isa 

G. GIBBONS, Llandudno II 

 D. PRESTIDGE, Hawarden Park

2000

S. NICHOLLS, Flint 

I. COWLING, Pontblyddyn II 

 D. SMALLMAN, Brymbo II

1999

S. WEST, Flint 

S. McCORMICK, Flint 

R. A. FOSTER, Llandudno

1998

M. JONES, Carmel 

A. K. JONES, Halkyn II 

C. GREEN, Corwen

1997

I. WEAVER, Gresford II 

P. WILLIAMS, Gresford II 

M. Bland, Carmel

1996

P. OWEN, Castell Alun 

O. HUGHES, Ruthin II 

C. GREEN, Corwen

1995

M. JONES, Carmel 

J. GRIFFITHS, Denbigh 

S. HURLIN, Shotton II

1994

A. MATHEW JONES, Anglesey  

A.  D. Timothy, Carmel & District

No Qualifier

1993

E. SCOTT, Pontblyddyn II 

V. EVANS, Bethesda II 

No Qualifier

1992

A. M. JONES, Anglesey Alu. 

C. JONES, Anglesey Aluminium 

No Qualifier

1991

A. JONES, Llanrwst II 

N. WILLIAMS, Pwllheli 

P. Francis, Chirk II

1990

J. NUTHALL, Bersham II 

S. JONES, Pontblyddyn II 

No Qualifier

1989

A. THOMPSON, Pilkingtons II                  

D. PARRY, Northop II

P. FRANCIS, Chirk II

1988

D. L. PEACOCK, Corwen                     

G. WATKINS, Corwen

B. WILLIAMS, Gwersyllt II

1987

S. JONES, Mochdre                             

D. JONES, Llay II

P. RUSCOE, Conwy II

1986

N. MORGAN, Llangefni                   

D. AINSCOUGH, Llangefni

A. HUGHES, Llangefni

1985

S. BOWEN, Pilkingtons                      

D. SMITH, Pilkingtons

T. JONES, Pilkingtons

1984

T. LIVERSLY, Mynydd Isa                   

A. JONES, Menai Bridge

A. OWEN, Menai Bridge

1983

D. CATHERALL, Abergele                   

G. MARTIN, Mynydd Isa

R. L. JONES, Rhewl

1982

C. BARTLEY, Buckley II                         

B. JOHNS, Halkyn II

C. MORRISON, Chirk II

1981

C. ASHFIELD, Buckley II                 

K. McNALLY, Connah’s Quay

C. MORRISON, Chirk II

1980

D. WALLACE, Conwy                         

M. SHONE, Gresford

D. HARE, Conwy

1979

T. G. JONES, Bangor                           

B. JOHNS, Halkyn

No Qualifier