This Website and the Sub Sites attached to it use cookies. For details please click here. By continuing to use this Website or any Sub Sites, you are consenting to the use of these cookies. You can switch off cookies at any time using your browser settings but if you do, this may affect your user experience.
Progress
Please wait...
hide announcement

NWCL - INDIVIDUAL AWARDS – 1XI DIVISION TWO

Year

Batting Award                      

Bowling Award

Wicket-Keeping Award

2017

G. THOMAS, Bodedern

B. ROBERTS, Halkyn

G. FORGRAVE, Marchwiel & Wrexham

2016

C. GEARY, Mynydd Isa

D. MOULSON, Abergele

G. EDWARDS, Abergele

NWCL – INDIVIDUAL AWARDS – DIVISION TWO

Year

Batting Award                      

Bowling Award

Wicket-Keeping Award

2015

D. HUGHES, Hawarden Park

J. PHILLIPS, Chirk

M. PARTON, Hawarden Park

2014

C. WILLIAMS, Bethesda

S. NICHOLLS, Buckley

R. ROBERTS, Carmel & District

2013

I. PEARSON, Gwersyllt Park

N. ALDRIDGE, Ruthin

D. JONES, Gwersyllt Park

2012

D. JONES, Gwersyllt Park                     

S. NICHOLS, Buckley

B. GARNETT, Abergele

2011

N. ALDRIDGE, Corwen                    

D. MOULSON, Abergele

B. GARNETT, Abergele

2010

I. PEARSON, Gwersyllt Park                  

G. EDWARDS, Bangor II

N. EVANS, Menai Bridge II

2009

M. THOMAS, Halkyn                        

G. THOMAS, Halkyn

M. BRISCOE, Halkyn

2008

P. LEEDS, Dolgellau                           

J. HUNTER, Carmel

M. BRISCOE, Halkyn

2007

M. HUGHES, Llandudno II                      

G. SETTLE, Halkyn

M. BRISCOE, Halkyn

2006

J. KANE, Llandudno II                          

A. BELLIS, Halkyn

M. BRISCOE, Halkyn

2005

D. JONES, Connah’s Quay                   

 J. PUGH, Brymbo 2nds

M. BRISCOE, Halkyn

2004

J. GRIFFITHS, Gwersyllt Park             

N. PEARSON, Gwersyllt Park

A. JONES, Gwersyllt Park

2003

D. HODGSON, Buckley                    

J. GORMAN, Mynydd Isa

D. PRESTIDGE, Hawarden Park II

2002

S. MORRIS, Abergele                          

R. LEWIS, Abergele

N. WILLIAMS, Pwllheli

2001

R. JONES, Carmel                           

D. TIMOTHY, Carmel

M. STEEN, Conwy

2000

P. EVISON, Bangor II                          

T. MONKS, Shotton

No qualifier

1999

I. MacDONALD,  Conwy                        

G. HUGHES,  Bala

K. PARRY, Pwllheli

1998

S. NICHOLLS, Flint                            

R. ECCLES, Denbigh

A. CAIN, Mochdre II

1997

J. PROBERT, Pontblyddyn II                        

K. CRUMP, Bala

G. HEATH, Conwy

1996

S. WALKER, Chirk                            

M. WILLIAMS, Chirk; R. SUGDEN, Mochdre II

K. PARRY, Pwllheli; C. MIDGLEY, Mochdre II

1995

T. WILLIAMS, Llanrwst                       

G. ROBERTS, Llanrwst

G. WILLIAMS, Mochdre II

1994

P. LEEDS Dolgellau                     

P. GREENHALGH, Dolgellau

K. PARRY, Pwllheli

1993

A. JORDAN, British Steel                     

T. BAILEY, British Steel

C. MORRIS, Gwersyllt

1992

P. LEEDS, Dolgellau                          

D. TIMOTHY, Carmel

K. PARRY, Pwllheli

1991

D. CATHERALL, Abergele                      

R. SCOTT, Abergele

No Qualifier

1990

D. PEACOCK, Corwen                      

R. G. JONES, Llanrwst

P. FRANCIS, Chirk II

1989

S. MORRIS, Abergele                            

A. PARRY, Llay II 

L. LEVER, Gresford II

1988

M. JONES, Carmel                          

M. WILLIAMS, Carmel

P. WILLIAMS, Flint

1987

D. WILCOCK, B.S.C. Shotton                  

R. G. JONES, Llanrwst

S. WYATT, Hawarden Park II

1986

S. BOWEN, Pilkingtons              

 J. DOUGHTY, Connah’s Quay II

T. JONES, Pilkingtons, S. WYATT, Hawarden Park II

1985

M. HARRIS, Menai Bridge                  

A. JONES, Menai Bridge

No Qualifier

1984

D. PRITCHARD, Bethesda            

M. SALISBURY, Hawarden Park II

S. WYATT, Hawarden Park II

1983

E. HARRIS, Hawarden Park                  

P. STRUTHERS, Gresford

L. LEVER, Gresford

1982

M. D. JONES, Corwen                       

M. ROBERTS, Llanrwst

J. MEREDITH, Dolgellau, P. SMITH, Llanrwst

1981

No Qualifier                              

R. G. JONES, Llanrwst

M. D. JONES, Corwen

1980

A. LYGHT, Bethesda                     

J. CRAWFORD, Marchwiel

B. EDWARDS, Bersham

1979

K. P. ROBERTS, Connah’s Quay            

 J. CRAWFORD, Marchwiel

B. EDWARDS, Bersham